Kuru Temizleme Nasıl Yapılır?

Leke masasında lekelere müdahele edilmesi Kuru temizleme firmaları, giyim eşyası veya diğer tekstil ürünlerinin üzerinde bulunan temizleme talimatına uygun olan temizleme işlemini yapmakla sorumludurlar.
Temizleme talimatında tavsiye edilen işlemler yapılmasına rağmen, üründe veya ürünün aksesuarında herhangi bir deformasyon meydana gelirse, sorumluluk tüketici veya temizleyici firmanın değil kanunlarda belirtildiği gibi gerekli testleri yapmadan temizleme talimatını koyan üretici firmanındır.
Adım Adım Kuru Temizleme

Kuru temizleme makinasından ürünlerin çıkartılmasıKuru temizleme için gelen tekstil ürünleri ve giysiler öncelikle renklerine göre gruplandırıldıktan sonra kuru temizleme işlemi yapılır. Açık renk kumaş ile koyu renk kumaşlar hiçbir zaman bir arada temizlenmemelidir.
Açık renk ürünlerin yeni ilaçla temizlenmemesi renk kırıklıklarına sebep olabilmektedir. Koyu renk ürünlere ise; birkaç kez kullanılan ilaçlar, damıtılıp filtre edildikten sonra kuru temizleme yapılır.Ürünlerin manken ütüde şişirilmesiKuru temizleme için gelen tekstil ürünleri, etiket talimatına göre ve gruplandırmalar neticesinde gerekli bakım işlemine tabi tutulur.
Kuru temizleme işlemi uygun olmadığı düşünülen veya kuru temizleme işleminin uygunluğundan kuşku duyulan giysiler hakkında ürün sahibi bilgilendirilmeli ve yapılacak işlem bu bilgilendirmenin sonucuna göre netlik kazanmalıdır.
Ütü yapan kuru temizleme ustasıKuru temizleme için gelen ürünler, etiket talimatındaki sembollere göre ve yapılan gruplandırmalar neticesinde gerekli temizleme işlemine tabi tutulur.
Kuru temizleme işlemi elverişli olmadığı düşünülen veya kuru temizleme işleminin uygunluğundan şüphe duyulan ürünler hakkında ürün sahibi bilgilendirilmeli ve ürüne yapılacak temizleme işlemi bu bilgilendirmenin neticesine göre belirlenmelidir. Kuru temizleme işlemine uygundur kararından sonra; ürünler numaralandırılarak başka ürünlerle karışması önlenir ve gerekli temizlik sepetine bırakılır.
Kuru Temizleme Sırasında Kullanılan Araçlar ve Ekipmanlar

kuru temizleme makinası Kuru Temizleme Makinaları: Tekstil ürünlerinin temizlendiği özel üretim makinalardır.
Leke Masası: Kuru temizleme işlemi için ön hazırlık masasıdır. Giysilerin, ürünlerin lekelerine müdahele edilir.
Çamaşır Makinesi: Kuru temizleme işlemine uygun olmayan ürünler çamaşır makinesi kullanılarak yıkanır.
Kurutma Makinesi: Özellikle zor kuruyan ürünlerde kullanılır: Kaztüyü yorgan, kaztüyü mont vb.
Pres Ütü: Kuru Temizleme yapılmış tekstil ürünlerinin ütülenmesinde ve pantolon çizgisi yapmakta faydalanılır.


pres ütü Paskara Ütü: Giysileri ütülemek ve preslenen ürünlerdeki kalan kırışıkları gidermek için kullanılır.
Manken Ütü: Ceket, mont, kaban gibi büyük ve ütülenmesi zor olan giysilerde kırışıklıkları gidermek için paskara veya pres ütüden önce kullanılır.
Ambalajlama Makinesi: Tekstilin son kontrolleri yapıldıktan sonra ürün ambalajlanarak, teslim için hazır hale getirilir.
Temizlik Malzemeleri: Giysilerin temizlenmesi sırasında kullanılan yardımcı temizleyicilerdir.
Leke Çıkarıcı Malzemeler: Lekelere müdahele sırasında kullanılan fırça, kemik ıstaka vb. gibi malzemelerdir.


askı, ambalaj, sarf malzemeler Elbise Askıları: Ürün elbise askılarına takıldıktan sonra ambalajlanır.
Elbise Poşetleri, Ambalajları: Askılanan ürünler, tüketiciye teslim edilmek üzere ambalajlanırlar.
Diğerleri: Ütü Kolası, Ütü Teflonu, Su Soğtma Kulesi, Hava Kompresörü, Su Arıtma Cihazı, Suyun Sertliğini Gidermede Kullanılan Tuz.